P O P I S : Trsovitý, priamo rozkonárený poloker, vysoký 20-60 cm, pokrytý krátkymi sivými chĺpkami. Listy sediace, čiarkovité, na spodnej strane husto plstnaté. Drobné kvety sedia v chudobných, dolu oddialených, hore hustých papraslenoch, usporiadaných do koncových klasov. Zvyčajne kvitne v júli až v auguste. Plodom sú 4 drobné oriešky. Levandula ako väčšina hluchavkovitých rastlín je medonosná a možno ju úspešne pestovať ako okrasnú. V teplých oblastiach Európy rastie aj divo, zväčša sa však pestuje. Obľubuje slnečné polohy. Zámeny a falšovania drog prakticky neprichádzajú do úvahy - materská rastlina sa výhradne pestuje, kvetná i vňaťová časť má osobitne charakteristický výzor. Hlavnými dodávateľmi drogy na farmaceutický trh sú Španielsko, Francúzko a Maďarsko. Z B E R A N Á Č A S Ť : Levanduľový kvet - Flos lavandulae
Zberanou časťou je predovšetkým kvet, ktorý sa zbiera tesne pred rozkvitnutím rastliny a to prevažne v júli až auguste, postupne ako rozkvitá. Možný je i zber orezávaním koncových klasov papraslenov. Tieto sa dávajú sušiť v tenkých vrstvách, príp. sa vňať suší vo zväzočkoch. Po usušení sa jednotlivé kvety i s klaichom obtŕhajú. Vhodná teplota na sušenie je asi 20 až 30 st.C. Strata na hmotnosti býva asi 75-80%. Ak sa suší umelým teplom nesmie teplota prekročiť 30 až 35 st.C (silica). Kvetovú drogu je potrebné starostlivo skladovať, v dobre uzatvorených obaloch, škodí jej svetlo a vlhko.
Levanduľová vňať - Herba lavandulae Menej často sa zbiera celá vňať a to obyčajne v mesiaci august. Bylinné vrcholce sa odrezávajú alebo žnú krátko pred kvitnutím, resp. na samom začiatku kvitnutia (júl až august). Rastliny možno zberať aj viac krát do roka, pretože kvety sa rozvíjajú postupne. O B S A H O V É L Á T K Y : Kvety obsahujú do 5% silice, oficiálnej vo väčšine svetových liekopisov. Skladá sa asi z 30 doposiaľ známych zložiek, v nej asi 50% linalylacetátu, linalol, borneol, izoborneol, geraniol, cineol, gáfor a ďalšie terpény. Okrem toho je tu do 12% trieslovín, antokyány a horčina. Vňať má rovnaké zloženie, ale menšie množstvo silice (do 1%) a väčšie množstvo trieslovín. Liekopisne neprípustná silica z príbuzného druhu L.latifolia Med. - tzv. Spik-olej, je chudobná, až bez esterov (s linalolom a cineolom ako hlavnými obsahovými látkami) a lavandínové silice pochádzajú z hybridov (napr. L. latifolia x L.angustifolia) obsahuje hlavne linalylacetát (20 až 24%, resp. 30 až 32%) linaol a terpénové alkoholy ako L.angustifolia. Ú Č I N N O S Ť : Účinné zložky silice uvoľňujú spazmy hladkého svalstva tráviaceho traktu a zlepšujú tak črevnú peristaltiku, ako aj odtok žlče do dvanástnika. Pre súčasný bakteriostatický účinok a povzbudenie tvorby tráviacich enzýmov sa levandula odporúča pri dyspepsiách a spomalenej peristaltike, kolikách a meteorizme. Má aj diuretické a celkové sedatívne účinky. Priaznivo pôsobí aj pri neurasténii s polytopnými funkčnými ťažkosťami, hystérii, nespavosti a všetkých nervových predráždeniach. Izolovaná silica - Oleum lavandulae - miernym dráždením vyvoláva sčervenanie pokožky a rozšírenie vlásočníc, čím napomáha reparačné procesy; reflexnou cestou pôsobí aj v hlbšie uložených tkanivách a orgánoch, pričom sa prejavujú analgetizujúce účinky. Kvet i vňať levandule sa uplatňuje predovšetkým ako nervínum, sedatívum, cholagogum a externé derivans. S obľubou sa užíva pri migréne, priaznivo pôsobí pri neurasténii, hystérii, srdcových ťažkostiach, nespavosti (podobne ako medovka), ma spazmolytické účinky pri kŕčoch, mierni bolesti a koliky, podporuje trávenie a zvyšuje tvorbu žlče. P O U Ž I T I E : KVET ZÁPAR: Pripravuje z priemernej jednotlivej dávky 1,5 g, alebo z 1 kávovej lyžičky drogy na šálku vody; pije sa 2-krát denne. Inak sa pripravuje Infusum Floris lavandulae (10 g kvetovej drogy na 2 poháre vody), ktorý sa užíva po 1/2 pohára 2-3 krát denne medzi jedlami. Zápar na vonkajšie použitie (na kúpele) sa pripravuje z 3 lyžíc kvetu na 1l vody. Ak sa ako prísada do kúpeľa použije vňať, ordinuje sa 6 lyžíc na 1 l vody. TINKTÚRA: OLEJ: (Oleum lavandulae) Užíva sa v priemerných jednoltivých dávkach 2-5 kvapiek denne; dávka 0,6-0,8 g pôsobí uspavajúco (1,0 g = asi 53 kvapiek).
ĎALŠIE SPÔSOBY POUŽITIA: Na vonkajšie použitie pri prurite, ekzémoch, svrabe, ako aj pri neuralgiách a artralgických ťažkostiach sa aplikuje liehový roztok Oleum lavandulae, do ktorého sa pridáva Camphora, Oleum terebinthinae, Oleum hyoscyami a i.
VŇAŤ: ZÁPAR: Na prípravu záparu sa používajú jednotlivé dávky 3g, alebo 2 kávové lyžičky drogy na šálku vody; pije sa 2 krát denne.
MOŽNOSTI KOMBINÁCIE S INÝMI DROGAMI: Spazmolytický, žlčopudný, karminatívny a digestívny účinok je možné potenciovať s kvetom rumančeka, vňaťou lastovičníka, koreňom púpavy, listom mäty, kvetom nechtíka a zemedymom. Sedatívny účinok umocňuje kombinácia s listom medovky, koreňom valeriány, kvetom hlohu a ďalšími. Ako náhradná droga sa používa list medovky.
ŠPECIALITY: Levanduľový kúpeľ rúk a nôh z vňaťovej drogy používame s veľmi dobrými výsledkami pri liečbe reumatických ťažkostí. Kúpele a omývanie lieči tež niektoré formy ekzémov. Studené obklady sú veľmi vhodné pri vyvrtnutom členku a na doliečenie zlomenín. Na zahojené a bolestivé zlomeniny je možné prikladať aj obklady teplé až horúce. Proti páleniu chodidiel (napr. po dlhom behaní) spoľahlivo pomôže 10 minutový kúpeľ nôh v levanduli (môže sa použiť aj zmes levandule a dúšky materinej). Za hrsť byliny alebo zmesi bylín sa da do 1 l studenej vody, nechá sa prejsť varom a potom sa nechá 10 minút vyluhovať. Po kúpeli by sa nemali nohy utierať. Pri sennej nádche pôsobia levanduľové kvety veľmi blahodárne na podráždené sliznice. V tom prípade sa užíva ukľudňujúca inhalácia: 10 g kvetov dáme do 1 l studenej vody, necháme prejsť varom, stiahneme z plamena a necháme 10 minút prikryté vyluhovať. Inhalujeme viackrát denne a doporučuje sa naparovanie hlavy (parný kúpeľ hlavy). Pri neuralgiách na tvári sa doporučujú obklady z levandule. 4 čajové lyžičky levanduľových kvetov prelejeme 0,5 l vriacej vody a necháme 5 minút vyluhovať. Na tvár prikladáme primerane teplé.
POUŽITIE V HOMEOPATII: Východiskovú surovinu pre prípravu tinktúry sú kvety zbierané skoro ráno, najlepšie okolo 8 hodiny. Kvet sa rozmrví sa rýchlo sa spracúva podľa §1 liehom 70% na základnú tinktúru D0. Z nej sa ďalej pripravujú ďalšie potencie riedením so 40% liehom až do D3. V tejto potencii sa užíva pri dávkovaní 3 krát denne 10 kvapiek, po jedle. Môže sa užívať prakticky bez obmedzenia, čas užívania by ale nemal prekročiť 3 mesiace (pre obsah silice). Tinktúra sa užíva na všetky neurologické ťažkosti, ale aj na ukľudnenie napríklad sliznice žalúdka a čriev a uvádza sa aj účinnosť močopudná. T O X I C I T A : Napriek nefyziologickým dávkam účinných zložiek (najmä izolovanej silice) sa nezistili dosiaľ nijaké vedľajšie škodlivé účinky.
|