P O P I S : Je to súborné pomenovanie viacerých naších druhov a odrôd. Sú to trváce byliny až polokry vysoké do 30 cm. Byle sú obyčajne poliehavé a zakoreňujúce, priame, rozkonárené, listy zvyčajne vajcovité a celistvookrajové. Byle sú zakončené fialovočervenými i bielymi kvetmi zoskúpenými do hlávkovitých papraslenov. Plody sú tvrdky. Druhy rastú vo veľmi rozdielnych prostrediach, na stepiach, skalách, okrajoch lesov, na lúkach i výslnných krovinatých stráňach od nížin po horský stupeň. Farmaceuticky sa môže použiť ktorákoľvek dúška materina z množstva príjemne voňajúcich taxónov. Hegi ich uvádza 21. Ich systematika je pre nebotanika ťažká a v mnohých prípadoch dá prácu aj odborníkovi (časté sú krížence). Hoci vňať rastliny ako droga je skoro taká hodnotná ako tymianová (herba thymi), predsa sa do nej nesmie primiešavať, klasifikuje sa to ako falšovanie. Dúška materina je všeobecne známa, nezamieňa sa a pre hojný výskyt sa ani nefalšuje. Z B E R A N Á Č A S Ť : Vňať dúšky materinej - Herba serpylli Zbiera sa na začiatku kvitnutia, najlepšie v júni, medzi 12 a 14 hodinou. Podľa možnosti pri zbere vyraďujeme zdrevnatelé časti. Zber sa robí krátko pred úplným rozkvitnutím alebo počas kvitnutia (júl - september). Olistené bylinné kvitnúce časti sa odstrihujú alebo kosia, odstránia sa drevnaté časti a prímesi tráv a materiál sa suší v tenkých vrstvách na tienistých a vetraných miestach (umelým teplom do teploty 30 až 35 stupňov C). Pomer zosušenia je asi 4(5):1. Pri dosúšaní rastlinu neobraciame, lebo by z nej opadli kvety a listy. O B S A H O V É L Á T K Y : Dúška materina obsahuje 0,15-1% silice (najmä p-cymol, tymol, karvakrol, linalol, borneol, terpineol, alfa a beta pinén a i.), do 7,5% trieslovín, saponíny, horčinu serpylín, flavóny (luteolín, apigenín) a minerálne látky a kyslý saponín. Podľa lokality výskytu a existencie mnohých taxónov sú v zložení silice veľké kvalitatívne a kvantitatívne rozdiely. Niektorí autori (napr. Hegnauer) preto pripúšťajú ako materskú rastlinu iba druh Th. pulegioides L. - d.vajcovitú, ktorej silica má vysoký obsah silne dezinfekčne účinných fenolov (až 50%). Doposiaľ sú známe zhruba tri tzv. chemické rasy dúšky materinej: tymolová, karvakrolová a citralová (tieto zložky prevládajú v ich silici).
Ú Č I N N O S Ť : Vďaka fenolovým látkam, predovšetkým tymolu a jeho izoméru karvakrolu má rastlina antiseptické a protibakteriálne účinky, ktoré sa využívajú pri zápalových ochoreniach ústnej dutiny a faryngu prostredníctvom výplachov a kloktania. V podobe obkladov alebo kúpeľov sa využíva pri zápalových a hnisavých procesoch kože či pri nehojacich sa defektoch kože (napr. ulcus cruris, dekubity a pod.). Droga sa indikuje aj pri dysmikrobiálnych poruchách trávenia s meteorizmom a kolikami, ktoré vznikli nedostatočným vylučovaním žalúdočnej šťavy. Terapeutickú účinnosť tu zabezpečuje spazmolytický účinok silice, ako aj stimulácia vylučovania žalúdočnej šťavy a tráviacich enzýmov. Súčasné zvýšenie chuti do jedenia doplňuje celkové pôsobenie drogy na tráviaci trakt. Zápary z drogy pôsobením silice zlepšujú sekréciu a mierne dezinfikujú dýchacie cesty. Spazmolytický účinok drogy uvoľňuje zvýšené napätie hladkého svalstva priedušiek a napomáha expektoráciu, čo sa terapeuticky využíva pri zápaloch priedušnice a priedušiek (najmä pri spastických bronchitídach). Na celkové povzbudenie sa osvedčujú kúpele z drogy, a to predovšetkým v pediatrickej a geriatrickej praxi. Karvakrol a ostatné zložky silice sa používali najmä v stomatológii pri pulpitídach a iných zápalových ochoreniach zubov alebo ústnej dutiny. P O U Ž I T I E : VŇAŤ ZÁPAR: Na prípravu sa používa priemerná jednotlivá dávka 2 g (PhHelv VI), ale v praxi sa často ordinujú aj vyššie dávky, napríklad 2 kávové lyžičky drogy na šálku vody; pije sa 2-3 krát denne. Iný predpis má Infusum Herbae serpylli (1 lyžica drogy na 1 a 1/2 pohára vriacej vody; zápar sa nechá zakrytý postáť 20-30 minút a potom sa precedí), ktorý sa užíva po 1/3 pohára 2-4 krát denne. Na vyplachovanie, kloktanie a obklady sa používa koncentrovanejší zápar (2 a 1/2 lyžice drogy sa zaleje 2 pohármi vriacej vody; zakrytý zápar sa nechá zovrieť a potom 15 minút postáť), ktorý sa pred aplikáciou precedí. Na kúpele sa používa buď odvar, alebo výhodnejší zápar (200 g drogy na 3 litre vody; po precedení sa vleje do kúpeľa s teplotou 37-38řC). Trvanie kúpeľa sa určuje podľa celkového zdravotného stavu pacienta, a to v rozmedzí 10-20 minút. TINKTÚRA: (Tinctura serpylli) Má široko pôsobiace antimikrobiálne pôsobenie, ako na baktérie grampozitívne, napríklad streptokoky a stafylokoky, tak aj na baktérie gramnegatívne, napríklad salmonelly. Podáva sa tinktúra spolu s liečebnýnm klyzmatom. Na dezinfekciu močových ciest podávame tinktúru v zmesi s vresom a stavikrvom vtáčim.
ĎALŠIE SPÔSOBY POUŽITIA: V kozmetike sa používa ako prísada do zubných pást, ústnych vôd a mydiel.
MOŽNOSTI KOMBINÁCIE S INÝMI DROGAMI: Droga je vhodná pre samostatné užívanie, ale často sa kombinuje v rozličných čajových zmeisach. Rastlina sa pridáva do rozličných expektoračných, stomachických, spazmolytických, antiseptických a iných čajových zmesí.
ŠPECIALITY: Zaujímavý je postup pre udržanie pevných pŕs: Jedno alebo dve jablká, podľa veľkosti pŕs, jemne nastrúhame, prsia obložíme a necháme 15 až 20 minút pôsobiť, potom jablká zotrieme a na prsia opakovaným miernym poklepaním nanášame zápar z dúšky materinej. Zápar pripravíme tak, že dve polievkové lyžice drogy nasypeme do studenej vody, privedieme k varu a ihneď odstavíme, necháme prikryté 10 minút vyluhovať a precedíme. Nanášame ho vlažný alebo studený a neutierame ho. Pri pálení chodidiel po dlhom pochode alebo behu kúpeme nohy 10 minút v teplom zápare z dúšky materinej. Hrsť drogy dáme do 1 litru studenej vody, zvaríme a necháme 10 minút vyluhovať a precedíme. Pridávame do kúpeľa. Vlasovú vodu vyrobíme podľa tohto návodu: Osminu kilogramu nadrolenej dúšky materinej dáme do 0,5 l octu, krátko povaríme a necháme vychladnúť. Potom pridáme 0,25 l rumu a necháme 5 až 7 dní vo fľaši macerovať. Zlejeme, rastlinu vylisujeme a dobre prefiltrujeme. Vklasovou vodou pravidelne pokožku jemne masírujeme. Na ťažkosti s prostatou je výborná čajová zmes: 2 čajové lyžičky vresu, 1 čajová lyžička rozdrveného anízu a 5 vetvičiek dúšky materinej prelejeme veľkým pohárom vriacej vody, necháme 10 minút prikryté vyluhovať a precedíme. Pijeme šálku vždy ráno a večer. Na pásový opar používame tento zápar: Po jednej čajovej lyžičke saturejky a dúšky materinej prelejeme šálkou vriacej vody, necháme 10 minút prikryté vyluhovať a precedíme. pijeme 3 šálky denne, medzi jedlami.
POUŽITIE V HOMEOPATII: Homeopaticky sa spracováva kvitnúca vňať. Trhá sa najlepšie na začiatku kvitnutia odpoludnia medzi 13 a 14 hodinou. Spracováva sa podľa §3 liehom 90% a ďalej sa riedi liehom 30% na potenciu D4. Všeobecne sa používa v potencii D4 pri dávkovaní 3 krát denne 10 kvapiek, pred jedlom. Aplikuje sa hlavne na rôzne nervové ťažkosti - pre tento účel sa môže pridávať do zmesí a kúpeľov, čiastočných i celých, ale tiež na dezinfekciu, pri žltačke, pri ťažkostiach s prostatou a pod. T O X I C I T A : Droga je pri užívaní v terapeutických dávkach neškodná, a preto vhodná aj pre detskú terapeutickú prax. Izolovaná silica je vo vyšších dávkach toxická. Pri perorálnom užívaní dráždi silica parenchým obličiek. Predávkovanie a dlhodobé používanie môže privolať otravu doprevádzanú omámením a podráždením slizníc. Veľmi dlhé podávanuie otupuje vnímavosť organizmu a ďalšie použitie može mať slabší účinok.
|