Yerba Mate
Mate Yerba Kurupi Clasica
Kurupi Clasica - uznávaná kompozícia klasického yerba maté s jemnou, trpko jedinečnou chuťou priamo z Paraguaja. Stimulujúce klasické spracovanie, ktorého chuť oceňujú skúsení mateisti. Zvlášť odporúčané pre ľudí, ktorí hľadajú výraznú chuť klasického yerba mate s listami, tyčinkami a malým množstvom prachu.
Mate (Cesmína paraguajská) je tradičná bylina pochádzajúca z Južnej Ameriky. Do Európy si našla cestu až v posledných rokoch. Nálev sa môže konzumovať horúci alebo studený. Obsah kofeínu je 6,5 %, čo je asi o 1,5 % viac než v káve alebo čaji. Mate obsahuje veľa vitamínov, bielkovín, taktiež magnézium, železo, sodík, fluór a ďalšie látky.
Hlavné účinky čaju Mate
Maté je zdraviu prospešné a jeho pravidelné popíjanie pomáha udržiavať organizmus fit a mladistvý. Obsahuje mnohé vitamíny, napríklad A, C, E, B 1, B 2 a B-komplex, dôležité aminokyseliny, minerály, antioxidanty, obvyklé množstvo živíc, vlákniny, prchavých olejov, karoténu, čiže množstvo účinných látok, ktoré celkovo posilňujú imunitný systém.
Látky obsiahnuté v maté pôsobia protizápalovo, účinkujú aj proti alergiám, stimulujú činnosť mozgu, odvádzajú z tela škodlivé látky, pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu. Je aj výborným nápojom pri redukčných diétach, lebo zaháňa pocit hladu a pomáha odbúravať tukové vrstvy.
Príprava čaju Mate
Mate zalievame vriacou vodou. Na jednu 2,5 dcl šálku dáme 1 čajovú lyžičku. Lúhujeme 3-5 minút a po precedení podávame.
K tradičnej príprave maté potrebujeme kalabasu (nádoba z vysušenej tekvice) a bombilu (kovová slamka). Pred prvým použitím treba kalabasu vypláchnuť a vysušiť. Naplňte kalabasu do dvoch tretín lístkami maté. Nádobku nakloňte tak, aby sa maté zosypalo na jednu stranu. Do prázdneho priestoru nalejte studenú vodu, presne toľko, aby sa ponorili všetky lístky maté. Nádobku nechajte chvíľu naklonenú, aby maté mohlo absorbovať všetku vodu. Palcom na vrchu uzavrite bombilu a vložte ju do voľného priestoru v kalabase. Zalejte horúcou vodou 90 – 95 stupňovou (nesmie sa variť) a lejte do voľného priestoru kalabasy, až po jej okraj. Čaj by ste nemali miešať, aby sa neupchali dierky v bombile. (Prvý nálev je veľmi silný. Môžete ho vyliať a piť až ten ďalší). Vypite čaj a pridajte ďalšiu horúcu vodu. A znovu pite. Vodu pridávajte tak dlho, dokedy vám čaj chutí. Vhodných je približne 6-7 dávok.
Mate sa často pripravuje aj ako studený nápoj tzv. Tereré , alebo " Slnečný čaj". Na jeho prípravu dajte 1/2 šálky sypaného maté do veľkého džbánu, zalejte studenou vodou a nechajte na slnku asi 1 hodinu stáť. Potom preceďte a podávajte s ľadom, prípadne ochutené s ovocím, korením a pod. Môžete si vytvoriť vlastnú kombináciu.
Krajina pôvodu – Paraguaj
Hlavné mesto: Asuncion, Rozloha: 406 752 km2, Počet obyvateľov: 7 053 384 (2018)
Paraguaj leží vo vnútrozemí medzi Bolíviou, Brazíliou a Argentínou. Hranice tvoria väčšinou rieky. Na západe územia sa rozprestiera pusté Grand Chaco s pralesmi a savanami, na východe je zvlnená vysočina. Stredom krajiny preteká splavná rieka Paraguaj. Podnebie je tropické s vysokými teplotami a veľkými zrážkami.
Paraguaj je málo vyvinutá poľnohospodárska krajina s nerozvinutým priemyslom. Polovicu štátu pokrývajú lesy, 38% celkovej rozlohy tvoria pasienky a len 2% orná pôda. Pre vlastnú spotrebu sa tu pestuje maniok, kukurica, bôb a ryža, na vývoz cukrová trstina, sója, tabak, bavlník, banány, citrusy. Lesy poskytujú okrem dreva kebračovú kôru na výrobu triesloviny. Pasienky sa využívajú na chov hovädzieho dobytka a oviec.
Priemysel spracúva niektoré miestne produkty, najvýznamnejšie je spracovanie mäsa, výroba rastlinných olejov, prírodných silíc a triesloviny. 3/4 priemyselných závodov sa sústreďujú v aglomerácii hlavného mesta. Priehrada Itaipú na hraničnej rieke Paraná patrí k najväčším vodným priehradám na svete (aktuálne 2. miesto podľa výkonu) . Dopravná sieť je nedostatočná, železnice sú úzkorozchodné.