Yerba Mate ochutené
Mate Yerba Taragui Naranja de Oriente – pomaranč
Plná chuť a správna intenzita Taragui so sviežosťou najchutnejších pomarančov z východu. K jej harmonickej a bohatej zmesi listov z rôznych geografických oblastí Argentíny a rôznych období zberu je pridaná osviežujúca chuť pomaranča.
Taragui je vedúcou značkou yerby v Argentíne, ktorú vyrába Las Marias v provincii Corrientes. Od roku 1924 ju pestujú, zbierajú a vyrábajú odborníci. Svedčí o skutočnej špecialite, vďaka ktorej je jedinečná svojim typom a chuťou.
Mate (Cesmína paraguajská) je tradičná bylina pochádzajúca z Južnej Ameriky. Do Európy si našla cestu až v posledných rokoch. Nálev sa môže konzumovať horúci alebo studený. Obsah kofeínu je 6,5 %, čo je asi o 1,5 % viac než v káve alebo čaji. Mate obsahuje veľa vitamínov, bielkovín, taktiež magnézium, železo, sodík, fluór a ďalšie látky.
Hlavné účinky čaju Mate
Maté je zdraviu prospešné a jeho pravidelné popíjanie pomáha udržiavať organizmus fit a mladistvý. Obsahuje mnohé vitamíny, napríklad A, C, E, B 1, B 2 a B-komplex, dôležité aminokyseliny, minerály, antioxidanty, obvyklé množstvo živíc, vlákniny, prchavých olejov, karoténu, čiže množstvo účinných látok, ktoré celkovo posilňujú imunitný systém.
Látky obsiahnuté v maté pôsobia protizápalovo, účinkujú aj proti alergiám, stimulujú činnosť mozgu, odvádzajú z tela škodlivé látky, pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu. Je aj výborným nápojom pri redukčných diétach, lebo zaháňa pocit hladu a pomáha odbúravať tukové vrstvy.
Príprava čaju Mate
Mate zalievame vriacou vodou. Na jednu 2,5 dcl šálku dáme 1 čajovú lyžičku. Lúhujeme 3-5 minút a po precedení podávame.
K tradičnej príprave maté potrebujeme kalabasu (nádoba z vysušenej tekvice) a bombilu (kovová slamka). Pred prvým použitím treba kalabasu vypláchnuť a vysušiť. Naplňte kalabasu do dvoch tretín lístkami maté. Nádobku nakloňte tak, aby sa maté zosypalo na jednu stranu. Do prázdneho priestoru nalejte studenú vodu, presne toľko, aby sa ponorili všetky lístky maté. Nádobku nechajte chvíľu naklonenú, aby maté mohlo absorbovať všetku vodu. Palcom na vrchu uzavrite bombilu a vložte ju do voľného priestoru v kalabase. Zalejte horúcou vodou 90 – 95 stupňovou (nesmie sa variť) a lejte do voľného priestoru kalabasy, až po jej okraj. Čaj by ste nemali miešať, aby sa neupchali dierky v bombile. (Prvý nálev je veľmi silný. Môžete ho vyliať a piť až ten ďalší). Vypite čaj a pridajte ďalšiu horúcu vodu. A znovu pite. Vodu pridávajte tak dlho, dokedy vám čaj chutí. Vhodných je približne 6-7 dávok.
Mate sa často pripravuje aj ako studený nápoj tzv. Tereré , alebo " Slnečný čaj". Na jeho prípravu dajte 1/2 šálky sypaného maté do veľkého džbánu, zalejte studenou vodou a nechajte na slnku asi 1 hodinu stáť. Potom preceďte a podávajte s ľadom, prípadne ochutené s ovocím, korením a pod. Môžete si vytvoriť vlastnú kombináciu.
Krajina pôvodu – Argentína
Hlavné mesto: Buenos Aires, Rozloha: 2 780 400 km2, Počet obyvateľov: 39 537 943 (2004)
Meno krajiny je odvodené z latinského argentum – striebro. Na území dnešnej Argentíny voľakedy žili najväčšie druhy dinosaurov, napr. Argentinosaurus. Národným nápojom je Mate. Bola jednou z prvých krajín, ktoré spustili rádio vysielanie (27.8.1920, napriek tomu, že prijímač malo len 20 ľudí).