MATE - ZÁZRAČNÁ SILA Z PRALESOV
Paraguajskí Indiáni si osviežujúci a povzbudzujúci čaj zo zeleného maté cenili hlavne pre silné a dlhotrvajúce povzbudzujúce účinky. Dodnes je najobľúbenejším nápojom Južnej Ameriky. Juhoamerickí Indiáni považovali maté za posvätnú rastlinu. Verili, že im dodáva zázračnú silu, preto mali vo zvyku pomaly a dlho prežúvať zelené listy stromu alebo zo sušených pripravovali čaj.
V súčasnosti Indiáni využívajú maté najmä na prípravu čaju a v odľahlých končinách dodnes dodržujú starú tradíciu a hostí privítajú šálkou maté. Silný nápoj servírujú vo vydlabanej tekvici alebo v zvláštnej nádobe nazvanej cuia, ktorá putuje dokola a každý sa vzácneho nápoja napije kovovou alebo inou slamkou. Existuje veľa druhov maté - klasické zelené, pražené, zmesi s inými čajmi, napríklad s mätou, korením, bylinkami, kokosom, citrónovou trávou, kakaovými bôbmi, kvetmi kaktusu a inými. Podľa toho sa aj mení jeho chuť, môže byť napríklad ľahko trpká, horká, citrusová, pražené máva chlebovo sladkastú, mierne dymovú príchuť. Vždy je však silná a aromatická a niekto si na ňu musí najskôr zvyknúť. Príliš dlho lúhované lístky robia čaj horkým a silným. Pije sa bez ochutenia, horúci alebo chladený, vtedy sa nazýva tereré, ale môže sa tiež kadečím dochutiť a pridávať aj do alkoholického nápoja.
POVZBUDZUJÚCI NÁPOJ
Pôvab maté spočíva okrem jeho zvláštnej chuti aj v povzbudzujúcich účinkoch, ktoré sa nedajú porovnať s kávou či inými čajmi. Maté obsahuje štyri percentá kofeínu, vlastne mateínu, chemicky veľmi príbuznému kofeínu, čo je asi jeden a pol krát viac, ako má káva, ale jeho povzbudivé účinky sa vďaka ostatným látkam, ktoré čaj obsahuje, tlmia a povzbudenie prichádza pozvoľna a rovnomerne. Jeho pitie je preto zdravšie ako pitie kávy a nie je návykové. Pre pôvodných obyvateľov Ameriky malo maté obrovský význam, lebo vďaka nemu vydržali dlhodobé fyzické vypätie bez potravy a oddychu. Čaj pripravený podľa tradičnej indiánskej receptúry je pre Európana príliš silný.
LIEČIVÉ A OMLADZUJÚCE ÚČINKY
Maté je zdraviu prospešné a jeho pravidelné popíjanie pomáha udržiavať organizmus fit a mladistvý. Obsahuje mnohé vitamíny, napríklad A, C, E, B 1, B 2 a B-komplex, dôležité aminokyseliny, minerály, antioxidanty, obvyklé množstvo živíc, vlákniny, prchavých olejov, karoténu, čiže množstvo účinných látok, ktoré celkovo posilňujú imunitný systém. Látky obsiahnuté v maté pôsobia protizápalovo, účinkujú aj proti alergiám, stimulujú činnosť mozgu, odvádzajú z tela škodlivé látky, pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu.
Je aj výborným nápojom pri redukčných diétach, lebo zaháňa pocit hladu a pomáha odbúravať tukové vrstvy. Čaj môžu piť aj ľudia precitlivení na kofeín a dokonca ľuďom, ktorí trpia poruchami spánku, môže pravidelné pitie čaju (počas dňa, nie večer) pomôcť tieto problémy upraviť. Aby liečivé účinky čaju mohli pôsobiť čo najdlhšie a najlepšie, je ideálne pripraviť si ho do termosky a pomaly popíjať počas dňa. No počet denných šálok by nemal prekročiť päť.
Čaj zo stromu
Hoci sa nápoju maté hovorí čaj, nepochádza z čajovníka, ale z listov stromu cezmíny paraguajskej, ktorej domovom je Južná Amerika. Divoko rastie v povodí rieky Paraguaj a Paraná a pestuje sa v Argentíne, Brazílii, Chile, Paraguaji a Uruguaji. Cezmína je večne zelený nízky strom, z ktorého sa odsekávajú vetvičky, keď majú listy jeden-dva roky, lebo na čaj sa hodia iba mladé lístky stromov. Čerstvé, tenké vetvičky sa potom opatrne sušia nad otvoreným ohňom alebo zavesené voľne vo vzduchu, pražia a nakoniec drvia. Zo sto kíl čerstvých listov zostane po usušení asi tridsaťtri kíl sušenej hmoty. Po rozdrvení listov a odstránení stoniek sa začína proces zrenia, ktorý trvá od jedného mesiaca až po jeden rok. Podobne ako pri víne, aj tu závisí kvalita výsledného čaju od dĺžky zrenia.
TROCHA Z HISTÓRIE
Juhoamerickí Indiáni poznali maté odpradávna, ale Európania sa s ním prvýkrát stretli až vďaka Krištofovi Kolumbovi. Indiáni, dodržiavajúc staré tradície, privítali vzácnych hostí, španielskych a portugalských dobyvateľov, nápojom maté, netušiac, čo im vyvedú. A tí boli chuťou aj účinkami zeleného zlata Indiánov nadšení. Priviezli ho do Európy, kde sa čaj maté stal rýchlo obľúbeným nápojom.
Iná verzia zase tvrdí, že do Európy nepriviezli maté Kolumbovi ľudia, ale jezuiti až v roku 1578 a preto bol tento čaj v Španielsku známy ako čaj jezuitov. Zrejme na tom niečo bude, lebo jezuiti začali prví pestovať cezmínu paraguajskú na plantážach, kým domorodí Indiáni dovtedy vystačili s divoko rastúcimi stromami. Najskôr však museli prísť na spôsob, akým sa strom rozmnožuje, lebo semienka neklíčili. A ten bol dlho záhadou.
Tajomstvo im prezradili bažanty, ktoré pozorovali. Zistili, že zobali semienka stromu a kde ich s trusom vylúčili, vyrástli nové stromčeky. Mnísi začali pridávať semienka do kŕmenia sliepkam a stromčeky vyrastali jedna radosť. Plantáže so stromami maté sa odvtedy založili na mnohých miestach Južnej Ameriky a v modernej dobe nahradili sliepky stroje.
TRADIČNÁ PRÍPRAVA
Čaj maté sa tradične pripravuje aj pije z takzvanej kalabasy (calabasy), vydlabanej tekvice. Do nej sa nasypú dve - tri čajové lyžičky lístkov maté a zalejú mierne teplou vodou. Po niekoľkých minútach sa zalejú vriacou vodou a nechajú tri minúty vylúhovať. Jednu dávku maté môžete zaliať až päťkrát, ale lístky treba nechať vylúhovať maximálne tri minúty, lebo pri dlhšom lúhovaní čaj zhorkne. Na ochutenie sa dá použiť cukor, citrón, pomaranč, rum, koňak alebo mlieko.
Podľa starodávneho receptu šamanov sa naplní lístkami celá kalabasa a postupne sa dolieva horúca voda, niekedy až dvadsaťkrát. To však radšej neskúšajte, iba ak by ste sa chceli dostať do Guinnessovej knihy rekordov vo výdrži bez spánku. Maté sa pije horúce alebo chladené pomocou bombilly, kovovej, bambusovej alebo drevenej slamky, opatrenej na spodnej strane sitkom, aby sa do nej nedostali jemné lístky. A má sa popíjať pomaly.
Príprava na európsky spôsob
Je rovnaká ako pri čiernom čaji. Jedna lyžička maté sa nasype do 1,5 dl šálky a zaleje vriacou vodou. Nechá sa maximálne tri až päť minút lúhovať a potom sa scedí. Čím dlhšie sa nechá čaj lúhovať, tým je nápoj povzbudivejší. Tú istú dávku môžete ešte raz zaliať a urobiť druhý čaj. Ochutiť ho môžete citrónom, javorovým sirupom.
NAJVÄČŠÍ PRODUCENTI MATE
Medzi tradičných dodávateľov Mate (Cezmíny paraguajskej) patrí nepochybne Argentína, Paraguaj, Uruguaj a Brazília.