Úvod » Čierne čaje » ČIERNY ČAJ ČÍNA – China Yunnan FOP (50g)
Čierny čaj čistý
China Yunnan FOP
Čierny čaj China Yunnan FOP vás zavedie do srdca provincie Yunnan, kde sa čaj pestuje a zbiera s najvyššou starostlivosťou. Táto rastlina sa na rozdiel od iných čajov pestuje vo vyššej nadmorskej výške, kde vlhké a mierne chladné podnebie dodáva plnú chuť a arómu.
Provincia Yunnan, ležiaca na juhozápade Číny, je známa svojou dlhou históriou čajového pestovania a spracovania. Táto oblasť je jednou z najstarších oblastí pestovania čaju v Číne a je domovom niektorých najvzácnejších a najkvalitnejších čajov na svete. Zber čaju v provincii Yunnan sa začína zvyčajne v apríli a končí v októbri. V tomto období pracujú pestovatelia čaju na svojich plantážach, zbierajú ručne listy a výhonky čajovníkov. Tieto listy sa potom spracovávajú buď na zelený alebo čierny čaj.
FOP označuje "Flowery Orange Pekoe" a predstavuje jednu z kvalitných tried spracovania čaju. Tento druh spracovania sa obvykle používa na výrobu čiernych čajov. FOP čaj sa skladá z mladých lístkov a koncových pupienkov, ktoré sú následne zaschnuté a zrolované do charakteristickej úzkej dlhej formy. Oproti iným druhom čaju, FOP je výraznejší, aromatickejší a menej horký. Tento druh spracovania sa zvyčajne používa pre čaje vyššej kvality a môže sa pestovať v rôznych oblastiach sveta, vrátane Indie, Sri Lanky a Číny. Pri zbere čaju FOP sa lístky zbierajú ručne, aby sa zaručila kvalita a rovnaká veľkosť a tvar lístkov.
Každý dúšok čaju Yunnan FOP vás vtiahne do hĺbky jeho kultúry a tradičného zberu čaju, ktorý je dlhoročnou tradíciou provincie Yunnan. Je to ideálna voľba pre milovníkov čaju, ktorí hľadajú niečo jedinečné a exotické. Doprajte si pohár čaju Yunnan FOP a ponorte sa do sveta južnej Číny.
Hlavné účinky čierneho čaju
Čierny čaj obsahuje množstvo látok, ktoré ovplyvňujú jeho chuť, vôňu, farbu a pôsobenie na ľudský organizmus. Obsahuje kofeín, ktorý je v čaji zastúpený približne 4%.
Vitamín B1 prispieva hlavne pri duševnej práci k upokojeniu nervov. Triesloviny dodávajú čiernemu čaju jeho typickú chuť a blahodarne ovplyvňujú činnosť čriev, lebo sú schopné viazať a odvádzať z organizmu škodlivé látky.
Príprava čierneho čaju
Čierny čaj zalievame 95 – 100 stupňovou vodou. Na jednu 2,5 dcl šálku dáme 1 čajovú lyžičku sypaného čaju. Následne lúhujeme 2-3 minúty a hneď po precedení podávame.
Čaj pripravený týmto spôsobom povzbudzuje činnosť mozgu, nezaťažuje srdce a krvný obeh. Ak necháme čaj lúhovať 5 minúť (dlhšie sa neodporúča, pretože čaj horkne a tmavne), uvoľňujú sa do čaju triesloviny, ktoré povzbudzujúci účinok kofeínu tlmia a zároveň upokojujú črevá, žalúdok a podporujú činnosť tráviacich orgánov. Blahodarne ovplyvňujú činnosť čriev, lebo sú schopné viazať a odvádzať z organizmu škodlivé látky.
Každý kvalitný čaj môžeme zaliať aj viac krát. Ďalší nálev zalievame ešte keď sú lístky teplé a necháme čaj lúhovať vždy približne o 2 minúty dlhšie. Najlepší výsledok dosiahneme pri čistých čajoch. Pri ochutených čajoch je výsledná kvalita ďalšieho nálevu nižšia.
Krajina pôvodu – Čína
Hlavné mesto: Peking, Rozloha: 9 596 961 km2, Počet obyvateľov: cca 1,36 miliardy
V Číne sa kultivuje zelený čaj už viac ako 5.000 rokov a do 19. storočia bola jediným exportérom čaju na celom svete. Dnes je Čína s ročnou výrobou okolo 1 milión ton čaju najväčším producentom čaju na svete.