Úvod » Čierne čaje » ČIERNY ČAJ INDIA – Assam Mangalam BPS CL (50g)
Čierny čaj čistý
Assam Mangalam BPS CL
Assam Mangalam BPS CL je čierny čaj z oblasti Assam v Indii, známy pre svoju výnimočnú chuť a kvalitu. Tento čaj sa pestuje v nadmorskej výške 400-600 metrov a je ručne zberaný v období máj-júl, keď je chuť a aróma čaju na vrchole.
Plantáž Mangalam sa nachádza v južnej časti indického štátu Assam a patrí medzi najväčšie plantáže v oblasti. Bola založená v roku 1973 a rozprestiera sa na ploche viac ako 600 hektárov, z ktorých sa približne 350 hektárov venuje pestovaniu čaju. Plantáž je známa svojimi kvalitnými čajovými lístkami a vynikajúcimi podmienkami pre ich pestovanie, vrátane pôdy s vysokým obsahom dusíka a príhodného tropického podnebia. Na plantáži sa dodržiavajú prísne normy a postupy pri zbere a spracovaní čaju, aby sa zaručila vysoká kvalita čaju, ktorým sa Mangalam preslávila.
BPS je skratka pre "Broken Pekoe Souchong" a označuje spracovanie čajových lístkov, ktoré sa používa hlavne pri výrobe čajových sáčkov. Po zbere a usušení lístkov sa prechádza čajovými strojmi, ktoré lístky lámu na menšie kúsky, čím sa zabezpečuje rýchlejšie a lepšie vyluhovanie čaju. Spracovanie BPS sa líši od iných spracovaní v tom, že sú lístky viac rozdrobené na menšie časti, čím sa zabezpečuje, že čaj bude silnejší a tmavší. Znak „Cl" (Clonal) znamená, že lístky pochádzajú zo šľachtených odrôd čajovníkov a tak vynikajú špecifickou chuťou a kvalitou. Práve na plantáži Mangalam sa pestujú takéto čajovníky.
Assam Mangalam BPS CL sa môže pochváliť intenzívnou a plnou chuťou s nádychom čokolády a karamelu. Je to skvelá voľba pre tých, ktorí hľadajú silný a robustný čaj plný chuti. Doprajte si tento kvalitný čaj a presvečte sa o výnimočnosti plantáže Mangalam a čajov pochádzajúcich z nej.
Hlavné účinky čierneho čaju
Čierny čaj obsahuje množstvo látok, ktoré ovplyvňujú jeho chuť, vôňu, farbu a pôsobenie na ľudský organizmus. Obsahuje kofeín, ktorý je v čaji zastúpený približne 4%.
Vitamín B1 prispieva hlavne pri duševnej práci k upokojeniu nervov. Triesloviny dodávajú čiernemu čaju jeho typickú chuť a blahodarne ovplyvňujú činnosť čriev, lebo sú schopné viazať a odvádzať z organizmu škodlivé látky.
Príprava čierneho čaju
Čierny čaj zalievame 95 – 100 stupňovou vodou. Na jednu 2,5 dcl šálku dáme 1 čajovú lyžičku sypaného čaju. Následne lúhujeme 2-3 minúty a hneď po precedení podávame.
Čaj pripravený týmto spôsobom povzbudzuje činnosť mozgu, nezaťažuje srdce a krvný obeh. Ak necháme čaj lúhovať 5 minúť (dlhšie sa neodporúča, pretože čaj horkne a tmavne), uvoľňujú sa do čaju triesloviny, ktoré povzbudzujúci účinok kofeínu tlmia a zároveň upokojujú črevá, žalúdok a podporujú činnosť tráviacich orgánov. Blahodarne ovplyvňujú činnosť čriev, lebo sú schopné viazať a odvádzať z organizmu škodlivé látky.
Každý kvalitný čaj môžeme zaliať aj viac krát. Ďalší nálev zalievame ešte keď sú lístky teplé a necháme čaj lúhovať vždy približne o 2 minúty dlhšie. Najlepší výsledok dosiahneme pri čistých čajoch. Pri ochutených čajoch je výsledná kvalita ďalšieho nálevu nižšia.
Krajina pôvodu – Indická republika
Hlavné mesto: New Delhi, Rozloha: 3 287 590 km2, Počet obyvateľov: cca 1,2 miliardy
India je jedným z najväčších svetových producentov čaju. Pestuje sa tu približne 27% čaju z celkovej svetovej produkcie.