Oolong čaj čistý
Dong Ding Special
Zelené lístky zvinuté do nepravidelných guľôčok žltozelený nálev. Ľahká kvetinová chuť s tónmi agátového medu. Ovocno-kvetinová vôňa.
Renomovaný čaj vysokej kvality, vyššia trieda jedného z najpopulárnejších oolongov sveta.
Názov tohto oolongu je odvodený od hory Dong Ding, na ktorej svahoch sa pestuje. Vyrába sa z 3-4 odrastenejších lístkov čajovníka. Tie sú následne len mierne oxidované, čím sa tento oolong stáva pomerne netradičným. Pri spracovaní Dong Dingu sa zvyčajne volí vyššie percento oxidácie (okolo 30%) zavŕšené pražením lístkov. Čaj takto získava skôr tóny pečeného zrna alebo prezretého ovocia. Dong Ding Special je preto zaujímavou (ľahšou) výnimkou. Pochádza z ostrova Taiwan. Konkrétne z centrálnej oblasti Nan Tou, ktorá je rodiskom tohto čaju.
Hora Dong Ding leží v centrálnej časti Taiwanu a jej názov sa prekladá ako Zamrznutý vrcholček. Čajové plantáže sa tiahnu na miestnych svahoch v relatívne nízkej nadmorskej výške 700 - 800 metrov. Celá oblasť ponúka vynikajúce podmienky na pestovanie čajovníkov. Zásadným faktorom je ideálna mikroklíma s priemernou teplotou okolo 20°C. Navyše, čajové kríky sú viackrát počas dňa zahalené hmlou a chránené tieňom, ktorý vytvárajú všadeprítomné palmy a bambusy. Takto sa rast čajovníkov mierne spomaľuje, čo sa vo výsledku odrazí v koncentrovanejšej chuti a vôni čaju.
Otcom pestovania čajovníkov na hore Dong Ding je taiwanský učenec a bádateľ menom Lin Feng Tse. Ten si v roku 1855 priviezol z hôr Wuyi (Wu-ji) v čínskej provincii Fujian (Fu-ťien) 12 čajovníkov. Vysadil ich práve na hore Dong Ding a začal s výrobou čaju. Zo sadeníc týchto dvanástich materských rastlín postupne vznikli mnohé plantáže v okolí, ktoré dodnes produkujú čaje vynikajúcej kvality.
Hlavné účinky čaju oolong
Oolongy majú pozitívny vplyv na kardiovaskulárne choroby, pri dlhodobom užívaní spomaľujú procesy starnutia. Väčšina oolongov, najmä kvalitných, pochádza z unikátnych čajovníkových kultivarov, ktoré sa pestujú výhradne pre konkrétne sorty.
Niekedy sa označuje ako modrozelený čaj. Oolong sa vyrába podobne ako čierny čaj, fermentácia však prebieha len čiastočne. Podľa spracovania býva tvar listov v zásade dvojaký: buď sú lístky voľne zohýbané (dračie formy), alebo pevne zvinuté do malých guličiek s koncom stonky. Prvý spôsob zvinovania je tradičnejší.
Príprava čaju oolong
Oolong zalievame 80 - 90 stupňovou vodou, ktorá prešla varom. Na jednu 2,5 dcl šálku dáme 1 čajovú lyžičku Oolongu. Následne lúhujeme 1,5 – 2 minúty a po precedení podávame. Tento čaj je viac nálevový. Je ho možné zaliať aj 5 krát.
Každý kvalitný čaj môžeme zaliať aj viac krát. Ďalší nálev zalievame ešte keď sú lístky teplé a necháme čaj lúhovať vždy približne o 2 minúty dlhšie. Najlepší výsledok dosiahneme pri čistých čajoch. Pri ochutených čajoch je výsledná kvalita ďalšieho nálevu nižšia.
Krajina pôvodu – Taiwan
Hlavné mesto: Taipei, Rozloha: 36 006 km2, Počet obyvateľov: 22 911 292
Taiwanská produkcia sa takmer bezvýhradne zaoberá výrobou polozelených čajov - oolongov. Tieto oolongy sú pritom jedny z najreprezentatívnejších čajov tohto druhu vôbec.