Úvod » Káva plantážna zrnková » ZRNKOVÁ KÁVA ČISTÁ Papua Nová Guinea (100g)
Zrnková káva plantážna čistá
Káva Papua Nová Guinea
Kávovníky sa pestujú takmer výhradne vo vyšších polohách, na planinách v nadmorskej výške 1300 až 1800 metrov nad morom. To určuje ich vysokú kvalitu. 75% zberu kávy pochádza z malých domorodých fariem, z ktorých väčšina leží hlboko v pralesoch a sú takmer neprístupné. Káva má chuť ľahko vínnu, kyslastú so sladko-orieškovou príchuťou. Káva z Guinei je porovnateľná s indonézskou kávou.
100% Arabica - táto káva je vyrobená výhradne z kávovníka arabského (Coffea arabica)
Hlavné účinky kávy
Po čaji je káva druhým najkonzumovanejším nápojom na svete. A rovnako ako čaj má množstvo pozitívnych účinkov. Káva predovšetkým chráni pred zubným kazom, zlepšuje krátkodobú pamäť, chráni srdce, čistí pečeň, zlepšuje imunitu a náladu.
Kofeín povzbudzuje krvný obeh, zvyšuje prekrvenie mozgu, aktivizuje centrálny nervový systém a posilňuje reakčné schopnosti. Množstvo kofeínu, ktoré obsahujú dve šálky kávy, priaznivo pôsobí na fungovanie pečene, ako prevencia pred cukrovkou a artritídou.
Príprava kávy
Najlepšiu kvalitu dosiahneme ak použijeme kvalitnú kávu a pomelieme ju tesne pred jej použitím. V prípade, že nemáme kávovar, zostava nám jediná možnosť a to je zalievaná káva.
Jej príprava je skutočne jednoduchá: kávu pomelieme, odmerku najemno zomletej kávy dáme do šálky a zalejeme vriacou vodou. Môžeme si do nej pridať cukor. Kávu zamiešame iba raz, aby sa zbytočne nemútila a nestrácala svoju chuť a arómu.
Majitelia kvalitných kávovarov majú o starosť menej. Kávovar si sám zvoli množstvo kávy a pred prípravou ju pomelie. Nám stačí zvoliť hrúbku mletia a automatika sa postará o zbytok. Po určitej dobe experimentovania s nastaveniami zistíme, kedy a ktorá káva pre nás najchutnejšia a potom bude príprava tej najlepšej kávy trvať minútku.
Krajina pôvodu - Papua Nová Guinea
Hlavné mesto: Port Moresby, Rozloha: 462 840 km2, Počet obyvateľov: 4 700 000 (1999)
Papua-Nová Guinea sa rozprestiera na východnej polovici druhého najväčšieho ostrova zeme. Podnebie je tu horúce a vlhké, jej územie často zasahujú ničivé cyklóny. 70% povrchu zaberajú dažďové pralesy. Ťažba dreva sa stáva čoraz významnejším faktorom v exporte. Pre svet živočíšnej ríše je charakteristická absencia veľkých zvierat, resp. výskyt rozmanitých druhov vtáctva, z ktorých až 45% tvoria endemity (kazuár). Krajina má bohaté zdroje nerastných surovín (rudy farebných kovov, zlato, ropa, zemný plyn).
Významným zdrojom príjmov je vývoz medených rúd a rúd ušľachtilých kovov. Pre poľnohospodárstvo je charakteristické pestovanie niektorých plodín (sladké zemiaky, banány a cukrová trstina) pre vlastnú potrebu a na export sa pestuje káva, kakao a kaučuk.