Oolong čaj čistý
Tie Kuan Yin
Je to jeden z najznámejších tzv. Útesových Oolongov na svete. Listy sa zbierajú neskoro na jar. Pre suchý je list je typická tmavohnedá farba. Hlavným rysom je určitá "ohnivosť" čaju. Nálev je hnedooranžový, vôňa výrazná, chuť silnejšia s pomerne sladkým aftertastom.
Hlavné účinky čaju oolong
Oolongy majú pozitívny vplyv na kardiovaskulárne choroby, pri dlhodobom užívaní spomaľujú procesy starnutia. Väčšina oolongov, najmä kvalitných, pochádza z unikátnych čajovníkových kultivarov, ktoré sa pestujú výhradne pre konkrétne sorty.
Niekedy sa označuje ako modrozelený čaj. Oolong sa vyrába podobne ako čierny čaj, fermentácia však prebieha len čiastočne. Podľa spracovania býva tvar listov v zásade dvojaký: buď sú lístky voľne zohýbané (dračie formy), alebo pevne zvinuté do malých guličiek s koncom stonky. Prvý spôsob zvinovania je tradičnejší.
Príprava čaju oolong
Oolong zalievame 80 - 90 stupňovou vodou, ktorá prešla varom. Na jednu 2,5 dcl šálku dáme 1 čajovú lyžičku Oolongu. Následne lúhujeme 1,5 – 2 minúty a po precedení podávame.
Každý kvalitný čaj môžeme zaliať aj viac krát. Ďalší nálev zalievame ešte keď sú lístky teplé a necháme čaj lúhovať vždy približne o 2 minúty dlhšie. Najlepší výsledok dosiahneme pri čistých čajoch. Pri ochutených čajoch je výsledná kvalita ďalšieho nálevu nižšia.
Krajina pôvodu – Čína
Hlavné mesto: Peking, Rozloha: 9 596 961 km2, Počet obyvateľov: cca 1,36 miliardy
V Číne sa kultivuje zelený čaj už viac ako 5.000 rokov a do 19. storočia bola jediným exportérom čaju na celom svete. Dnes je Čína s ročnou výrobou okolo 1 milión ton čaju najväčším producentom čaju na svete.