Už v dobách starých kultúr Egypťanov, Číňanov a Japoncov patrili aromatické látky k významným liečebným a harmonizačným prostriedkom. Dnes znovu objavujeme jemnú silu aromatických vôni. Aromaterapia znamená uvedomelí výber a použitie éterických olejov k dosiahnutiu harmónie medzi telom, duchom a dušou. Ěterické oleje môžeme chápať ako dušu rastliny, ako jej vlastné JA. Majú priamy vplyv na duševnú rovnováhu človeka. Získavajú sa prevažne destiláciou vodnou parou a obsahujú účinné látky vo vysoko koncentrovanej forme. Používajú sa źíhaním vo vodnom kúpeli, v tzv. arómovej lampe pre zvýšenie pocitu zdravia a pohody, k podpore duševnej práce a rodinného súzvuku. Podobný vplyv majú kúpele, masáže a obklady.
Éterické oleje a ich použitie Arómová lampa - 1-3 kvapky oleja nakvapkať do vodou naplnenej lampy a nechať žíhať. Voňavý zdravotný kúpeľ – dávkujeme 5-10 kvapiek do napusteného kúpeľa, zmiešame vodu, aby sa v nej vytvoril jemný film, ktorý potom prilne na pokožku. Vlažný kúpeľ (28 až 35 stupňov Celzia) uvoľňuje a má ukľudňujúce účinky. Horúci kúpeľ (35-39 stupňov Celzia) tonizuje – ak trvá krátko, ak dlho – silne otupuje. Masáž – použijeme 4% éterického oleja a 96% vysoko kvalitného rastlinného oleja (olivový, sójový, jojobový, avocádový a podobne). Starostlivosť o pleť – 1-3 kvapky pridáme do základných mastí, gélov, pleťových vôd, vodičiek. Väčšina éterických olejov má silné cytofylaktické účinky, t.j. stimulujú produkciu nových buniek a pomáhajú tak zachovať mladistvý vzhľad pleti. Táto vlastnosť je výrazná u levandule a pomarančového kvetu.
Pozrite si stručný prehľad využitia niektorých éterických olejov na niektoré problémy:
pri nachladnutí a dýchacích problémoch: borovica, eukalyptus, jedľa, materina dúška, rozmarín, tymian, zázvor, yzop pri chrípke a kašli: borovica, eukalyptus, levanduľa, mäta, škorica, čajovník, zázvor pri horúčke: citrón, citrónová tráva, harmanček, klinček, mäta, zázvor pri bolesti hlavy: citrónová tráva, levanduľa, mäta, rozmarín, ružové drevo, šalvia, zázvor proti nespavosti: harmanček, levanduľa, mandarínka, ružové drevo, santalové drevo, šalvia, ylang-ylang proti únave a vyčerpanosti: bazalka, borovica, grep, levanduľa, mäta, mandarínka, rozmarín, tymian proti depresii: borovica, citrón, grapefruit, harmanček, jazmín, levanduľa, materina dúška, medovka, ruža, santalové drevo, vanilka, ylang-ylang
proti stresu: borovica, borievka, céder, jedľa, levanduľa, pomaranč, ruža, ružové drevo, škorica, vanilka afrodiziakum: jazmín, klinček, mandarínka, pačuli, ruža, santalové drevo, zázvor, vanilka, ylang-ylang na celulitídu: borovica, citrón, fenikel, grapefruit, mandarínka, pačuli, pomaranč, rozmarín, škorica, zázvor na jazvy: bergamot, céder, levanduľa na ekzém, lupienku: harmanček, levanduľa, čajovník plesne pokožky: bergamot, hrebíček, levanduľa, materina dúška, oregano, tymian na mastnú pleť a akné: bergamot, borovica, cédrové drevo, citrónová tráva, eukalyptus, grapefruit, harmanček, hrebíček, mäta pieporná, materina dúška, santal, čajovník na rozšírené póry, žilky: cédrové drevo, mäta pieporná, citrón, santal na suchú a starnúcu pleť: fenikel, harmanček, pomaranč, ružové drevo, santal, ylang-ylang na citlivú pleť: harmanček, levanduľa, čajovník
Všetky éterické oleje dostupne na tejto stránke slúžia výhradne na použitie v aromalampách. Nie sú určené na vnútorné ani žiadne iné použitie. Pri odparovaní nevznikajú ani sa neuvoľňujú žiadne nežiaduce látky do ovzdušia.
|