Úvod » Čierne čaje » ČIERNY ČAJ ČÍNA – China Lapsang Souchong – údený čaj (50g)
Čierny čaj čistý
China Lapsang Souchong - udený čaj
Vychutnajte si exotickú chuť údeného čaju s našim čínskym čajom Lapsang Souchong. Tento čaj pochádza z provincie Fujian v Číne a vyniká svojou intenzívnou arómou a chuťou, ktorá poteší aj tých najnáročnejších milovníkov čaju.
Provincia Fujian je jednou z najvýznamnejších provincií v Číne, pokiaľ ide o pestovanie a spracovanie čaju. Nachádza sa na východnom pobreží Číny a jej zemepisná poloha umožňuje rast a pestovanie rôznych druhov čaju. Provincia Fujian je známa svojimi čiernymi, zelenými a oolong čajmi, ktoré sú vysoko kvalitné a majú charakteristický chuťový profil.
Čierny čaj Lapsang Souchong, ktorý pochádza z tejto provincie, je známy svojou charakteristickou údenou arómou a príjemnou, plnou chuťou. Je to jeden z najstarších a najznámejších druhov čaju z provincie Fujian a jeho chuť sa najlepšie hodí na pitie počas chladných dní, keď sa chcete zahriať a vychutnať si bohaté arómy a chuťové blaho.
Lapsang Souchong sa vyrába tradičným spôsobom, kedy sa lístky čaju sušia na slnku a následne v dymových komorách, kde sa vysúšajú nad dreveným uhlím. Tento proces mu dodáva charakteristickú arómu a chuť, ktoré sa výborne hodia k jedlám z grilu alebo k poobednej prestávke. Nechajte sa okúzliť jemnou a príjemnou chuťou čaju Lapsang Souchong a vychutnajte si ho počas slnečného popoludnia alebo chladného zimného večera.
Hlavné účinky čierneho čaju
Čierny čaj obsahuje množstvo látok, ktoré ovplyvňujú jeho chuť, vôňu, farbu a pôsobenie na ľudský organizmus. Obsahuje kofeín, ktorý je v čaji zastúpený približne 4%.
Vitamín B1 prispieva hlavne pri duševnej práci k upokojeniu nervov. Triesloviny dodávajú čiernemu čaju jeho typickú chuť a blahodarne ovplyvňujú činnosť čriev, lebo sú schopné viazať a odvádzať z organizmu škodlivé látky.
Príprava čierneho čaju
Čierny čaj zalievame 95 – 100 stupňovou vodou. Na jednu 2,5 dcl šálku dáme 1 čajovú lyžičku sypaného čaju. Následne lúhujeme 2-3 minúty a hneď po precedení podávame.
Čaj pripravený týmto spôsobom povzbudzuje činnosť mozgu, nezaťažuje srdce a krvný obeh. Ak necháme čaj lúhovať 5 minúť (dlhšie sa neodporúča, pretože čaj horkne a tmavne), uvoľňujú sa do čaju triesloviny, ktoré povzbudzujúci účinok kofeínu tlmia a zároveň upokojujú črevá, žalúdok a podporujú činnosť tráviacich orgánov. Blahodarne ovplyvňujú činnosť čriev, lebo sú schopné viazať a odvádzať z organizmu škodlivé látky.
Každý kvalitný čaj môžeme zaliať aj viac krát. Ďalší nálev zalievame ešte keď sú lístky teplé a necháme čaj lúhovať vždy približne o 2 minúty dlhšie. Najlepší výsledok dosiahneme pri čistých čajoch. Pri ochutených čajoch je výsledná kvalita ďalšieho nálevu nižšia.
Krajina pôvodu – Čína
Hlavné mesto: Peking, Rozloha: 9 596 961 km2, Počet obyvateľov: cca 1,36 miliardy
V Číne sa kultivuje zelený čaj už viac ako 5.000 rokov a do 19. storočia bola jediným exportérom čaju na celom svete. Dnes je Čína s ročnou výrobou okolo 1 milión ton čaju najväčším producentom čaju na svete.